Aktualności

02.03.2012

Mamy książkę o MOS Wola!

W dniu 29 lutego w MOS Wola odbyła się oficjalna prezentacja książki-albumu autorstwa Krzysztofa Zimnickiego pt."Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Dzielnicy Warszawa Wola 1965-2010".Przybyło liczne grono gości oraz cała plejada ludzi MOS Wola.

 • Wiceburmistrz Mieczysław Zmysłowski przemawia na prezentacji książki Krzysztofa Zimnickiego
  Wiceburmistrz Mieczysław Zmysłowski przemawia na prezentacji książki Krzysztofa Zimnickiego
 • Znany prezenter telewizyjny Zygmunt Chajzer prowadził spotkanie w MOS Wola
  Znany prezenter telewizyjny Zygmunt Chajzer prowadził spotkanie w MOS Wola
 • Jolanta Kosmol-Studzienna odbiera Honorową Odznakę za zasługi dla MOS Wola
  Jolanta Kosmol-Studzienna odbiera Honorową Odznakę za zasługi dla MOS Wola
 • Książka wzbudziła wielkie zainteresowanie.
  Książka wzbudziła wielkie zainteresowanie.
 • Na widowni kilka pokoleń najbardziej zasłużonych ludzi MOS Wola
  Na widowni kilka pokoleń najbardziej zasłużonych ludzi MOS Wola
 • Autor Krzysztof Zimnicki opowiedział o powstaniu książki
  Autor Krzysztof Zimnicki opowiedział o powstaniu książki
 • Poczęstunek w sali pamiątek MOS Wola
  Poczęstunek w sali pamiątek MOS Wola
 • A na koniec autografy i dedykacje w książce. Na zdjęciu dla Posła na Sejm RP, Michała Szczerby
  A na koniec autografy i dedykacje w książce. Na zdjęciu dla Posła na Sejm RP, Michała Szczerby

 

Autor książki Krzysztof Zimnicki, dyrektor MOS Wola i prezes UMKS WOLA przy MOS, zaprosił na prezentację kilkadziesiąt osób, które odegrały wielką rolę w historii Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego na warszawskiej Woli oraz władze Dzielnicy Wola -  administracyjne, oświatowe i sportowe.

Spotkanie poprowadził znany prezenter radiowo-telewizyjny, Zygmunt Chajzer, który przybliżył zebranym gościom książkę i opowiedział o swoich kontaktach z MOS Wola.

Prezenter podkreślił, że książka  Krzysztofa Zimnickiego to obszerny zbiór dokumentów, faktów, geneza ośrodka, historia, ale także perspektywy na przyszłość. Książka jest podróżą przez 45 lat MOS-u Wola i wyrazem wspomnień autora oraz wielu ludzi związanych z wolskim ośrodkiem. Ważną część stanowi bogate archiwum fotograficzne, liczące ponad 1000 fotografii.

Książka mówi o przeszłości, ale otwiera także drogę do tego, by młodzi ludzie uczęszczający na zajęcia sportowe do MOS Wola i młodzi nauczyciele-trenerzy, mogli z postawy swoich poprzedników czerpać inspirację dla własnych planów i dążeń.

Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron książki, z czystym sumieniem możemy polecić ją wszystkim ludziom związanym  z MOS Wola. Ta książka to kopalnia wiedzy dla młodszego pokolenia i źródło wzruszeń dla tych, którzy pamiętają piękne karty  wolskiego ośrodka, ale zatarły się im szczegóły wydarzeń.

Następnie prowadzący oddał głos autorowi książki, Krzysztofowi Zimnickiemu, który powiedział m.in.:

"- Jest to dla mnie szczególnie ważny dzień, ponieważ mam przywilej przedstawić Państwu książkę o historii tego wspanaiałego, wyjątkowego  miejsca, a przede wszystkim o ludziach tego ośrodka i młodzieżowego klubu sportowego."

Następnie autor powiedział, że praca nad książką trwała trzy lata. Krzysztof Zimnicki opowiedział o kłopotach, które musiał przezwyciężać, dziękował imiennie wielu ludziom MOS Wola za pomoc w udostępnianiu swoich prywatnych archiwów domowych. Podkreślił, że na stronie internetowej MOS Wola kilkakrotnie apelował do absolwentów MOS-u, by zechcieli pomóc przy tworzeniu historii ośrodka.

" - Wszystkim ludziom MOS Wola, którzy pomogli przy tworzeniu współnej historii ośrodka bardzo serdecznie dziękuję".

Następnie autor podziękował osobom, które pomogły już bezpośrednio przy powstawaniu książki, od składu komputerowego przez druk i oprawę. Największą rolę w powstawaniu książki odegrał Janusz Oset wychowanek Krzysztofa Zimnickiego, właściciel firmy Studio Poligraficzno-Reklamowe, były siatkarz, którego syn też uczył się siatkówki w MOS Wola. Wspaniałe mapy kontaktów zagranicznych MOS Wola i kolekcję koszulek MOS-u Wola wykonał pan Janusz Pilecki, grafik komputerowy, którego syn Mikołaj trenuje w MOS Wola z wielkim powodzeniem. Pani Agnieszka Osakowicz, żona trenera MOS Wola, Mateusza, polonistka, zechciała dokonać korekty.

Krzysztof Zimnicki powiedział: "- Pisząc tę książkę chciałem zostawić w pamięci wielką pasję i ogromną pracę wielu ludzi związanych z MOS Wola. Praca tutaj to coś więcej niż praca, to miejsce spotkań i rozwijania pasji. Kto nie jest pasjonatem sportu, ten nie ma tutaj czego szukać...".

 Następnie autor zacytował bardzo piękne słowa Jana Pawła II: "Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości".

Krzysztof Zimnicki na koniec powiedział:

- Mam nadzieję, że ta książka wypełni lukę w historii MOS Wola. Powstała dla dawnych i obecnie działających ludzi w naszej placówce i w klubie.

Dla wielu młodych ludzi Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Wola był i jest drugim domem. Jest miejscem, gdzie spełniały się marzenia, gdzie przeżywało się wspaniałe sukcesy i przełykało gorycz porażek sportowych. Miejscem gdzie zawierały się przyjaźnie, nawet na całe życie.

-Wszystkim ludziom Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego na warszawskiej Woli - za ich pasję, oddanie, twórczą i rzetelną pracę, za pedegogiczny zapał, młodzieńczą fantazję, za miłość do ludzi - tą książką składam hołd i serdeczne podziękowania".

Następnie wystąpili przedstawiciele władz dzielnicy Wola, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wola, Paweł Pawlak, wiceburmistrz odpowiedzialna za oświatę, Grażyna Orzechowska-Mikulska i wiceburmistrz odpowiedzialny za sport, Mieczysław Zmysłowski.

Wiceburmistrz Mieczysław Zmysłowski powiedział, że od kilkudziesięciu lat obserwuje wspaniałą pracę MOS Wola, wielokrotnie brał udział w różnych zawodach, wyjazdach zagranicznych, w spotkaniach z medalistami mistrzostw Polski z MOS-u.

Władze Woli gorąco podziękowały Krzysztofowi Zimnickiemu, za wspaniałą książkę. Dyrektor MOS Wola otrzymał ogromny bukiet róż i upominek od władz dzielnicy. W spotkaniu uczestniczył burmistrz Dzielnicy Białołęka, Jacek Kaznowski, wielki przyjaciel siatkówki.

W kolejnym punkcie programu odbyło sie wręczenie Honorowej Odznaki za zasługi dla MOS Wola znanej siatkarce, wychowance MOS Wola Jolancie Kosmol-Studziennej. Jak powiedział prezes Krzysztof Zimnicki Jola Kosmol odznakę miała przyznaną przez kapitułę już wcześniej, ale nie mogła wziąć udziału w wielu uroczystościach w MOS Wola, bo najpierw zdobywała tytuł mistrzyni Słowacji, potem grała w Bielsko-Białej i zdobywała tytuł mistrzyni Polski, ale wreszcie udało się i znana siatkarka (102 występy w pierwszej reprezentacji Polski) , która przybyła dziś na prezentację,otrzymała odznakę.

Następnie wszyscy, którzy przybyli na spotkanie otrzymali od autora książkę. Pierwszy egzemplarz z Nr 1, przy ogromnych brawach zebranych, otrzymał założyciel MOS Wola i jego pierwszy dyrektor, pan Leszek Sobolewski.

Wszyscy przybyli na spotkanie obejrzeli prezentację, zawierającą setki zdjęć z historii MOS Wola, pt."Twarze MOS-u Wola", przy akompaniamencie pięknego wiersza "Twarze" Jana Wołka i muzyce Wojciecha Trzcińskiego.

Uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców. Dla wielu było to wspaniałe spotklanie przyjaciół sprzed wielu lat i okazja do wspomnień.

Autor książki Krzysztof Zimnicki udzieli wielu autografów i wpisów do książki. W trakcie spotkania przybył poseł na Sejm Rzeczpospolitej, pan Michał Szczerba.

W prezentacji książki uczestniczyli przedstawiciele mediów. Krótką relację ze spotkania zamieściły Wiadomości Sportowe TVP Info w dniu 29 lutego wieczorem.

Oto link do tych wiadomości, gdzie pod koniec znajduje się relacja telewizyjna z MOS Wola: http://www.tvp.pl/warszawa/informacyjne/wiadomosci-sportowe/wideo/29022012-2200/6638787

Wkrótce w galerii na stronie MOS Wola przedstawimy relację z prezentacji książki.

Dodał: Radek Krukowski

 

 

 

 

Drukuj
PDF
Powiadom
Powrót

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy