Młodzi siatkarze MOS Wola wygrali wielki turniej 15.Sodexo-Cup w Berlinie

Drużyna chłopców MOS Wola trenera Konrada Copa wygrała Międzynarodowy Turniej 15."Sodexo-Cup" w Berlinie, z udziałem 24 drużyn z rocznika 1998. Zespół MOS Wola pokonał w finale 2:1 (9,-24,7) austriacki zespół VC Amstetten. Trzecie miejsce zajęła drużyna VC Dresden z Niemiec.

Drużyna chłopców z MOS Wola pod opieką trenerów Konrada Copa i Krzysztofa Felczaka wygrała 15 edycję międzynarodowego turnieju Sodexo Cup w Berlinie. W turnieju uczestniczyły 24 zespoły z Niemiec, Austrii oraz Polski. Oprócz naszego zespołu z Polski w zawodach wystąpiły dwie drużyny Metra Warszawa. Chłopcy oraz ich trenerzy mieszkali u rodzin niemieckich.

W zwycięskim zespole UMKS MOS Wola grali: Daniel Grzymała, Kamil Rusak, Adrian Kacperkiewicz, Maksymilian Warzywoda, Wiktor Siewierski, Maciej Kuć

W zawodach obowiązywał tzw. system portugalski. Zakładał on, że przy własnej zagrywce w jednym ustawieniu zespół mógł zdobyć najwyżej dwa punkty. Potem następowała rotacja o jedno ustawienie i zmiana zawodnika zagrywającego. Wytyczona była również linia 3 metra, więc zawodnik serwujący mógł brać udział w ataku. Zasady te nie występujące w polskim regulaminie mini siatkówki przypadły do gustu naszym trenerom, ponieważ mają na celu rozwijanie wszechstronnego wyszkolenia zawodników.

W niedzielę przyszło nam grać w meczu półfinałowym z drużyną VC Dresden. Przeciwnicy posiadali bardzo dobre warunki fizyczne i byli zdecydowanie najtrudniejszym przeciwnikiem dla naszej ekipy w przeciągu całego turnieju. Mecz obfitował w ciekawe wymiany i stał na niezłym poziomie. Ostatecznie zwyciężyliśmy 2-0 (23,20).

Mecz finałowy miał bardzo ciekawą oprawę. Odbywał się na głównym boisku przy licznym udziale publiczności, w tym także polskich emigrantów. Zawodnicy byli wyczytywani przez spikera przed wbiegnięciem na parkiet.

Nasi młodzi siatkarze podeszli do spotkania bardzo skoncentrowani i z wielką wolą zwycięstwa, o czym świadczy wynik pierwszego seta 25-9. W drugim secie trener Cop dokonał kilku zmian. Chłopcy kontrolowali wynik prowadząc 16-11, 20-14. Jednak warszawianie za szybko uwierzyli w wygraną. Pojawiły się błędy w ataku oraz w ustawieniu i w rezultacie przegraliśmy 24-26. Jak się później okazało sędzia popełnił błąd pod koniec seta. W czasie oglądania nagrania video ze spotkania zauważyliśmy, że arbiter po naszej udanej akcji przyznał punkt przeciwnikom na tablicy wyników. Normalnie set powinien zakończyć się wynikiem 25-22 dla drużyny MOS-u.

Chłopcy rozsierdzeni przegraną na własne życzenie tie-break zagrali już bardzo dobrze i wygrali 15-7.

Na koniec wzorem brazylijskich siatkarzy „Mosowcy” wykonali rzut siatkarski w kierunku publiczności.

MVP turnieju został nagrodzony kolejny już raz kapitan naszego zespołu Daniel Grzymała.

Młodzi siatkarze MOS Wola wygrali kolejno siedem spotkań, uzyskując następujące wyniki:

MOS Wola - Mahrzahner VC 2:0

MOS Wola - VSB Eisenhüttenstadt I  2:0

MOS Wola - SV Warnemünde 2:0

MOS Wola - TSV Rudow 2:0

MOS Wola - Metro Warszawa II 2:0 (19,17) ćwierćfinał

MOS Wola - VC Dresden 2:0 (23,20) - półfinał

MOS Wola - VC Amstetten 2:1 (9,-24,7) - finał